НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЖУРНАЛ

| рус | eng |

 

 


№2(1) 2018

Повернутися у номер


DOI 10.37219/2528-8253-2018-2-32

Расулов А.Б., Арифов С.С.
Сравнительный анализ качества жизни пациентов при некоторых методах хирургического лечения вазомоторного ринита 
Расулов Алексей Борисович
Ташкентский институт усовершенствования врачей
Кафедра оториноларингологии
Асистент кафедры
E-mail: rasulov.alexey@gmail.com

Арифов Сайфутдин Сайдазимович
Ташкентский институт усовершенствования врачей.
E-mail: sarifov@mail.ru

Анотація

Якість життя (англ. – quality of life, скор. – QOL) – категорія, за допомогою якої характеризують істотні обставини життя населення, що визначають ступінь гідності та свободи особистості кожної людини і суб'єктивний індикатор при оцінці результатів лікування хронічних захворювань. Для визначення якості життя пацієнтів з проблемами порожнини носа і навколоносових пазух, таких як риніт та синусит, створені, переведені на російську мову і адаптовані спеціальні опитувальники.
Мета дослідження – вивчити в порівняльному аспекті показники якості життя хворих на вазомоторний риніт при різних методах лікування.
Матеріал і методи: Дослідження проведено в клініці кафедри оториноларингології ТашІУЛ у 43 пацієнтів з вазомоторним ринітом віком від 20 до 46 років, середній вік – 28±1,3 року. Всім пацієнтам з вазомоторним ринітом, включеним в наше дослідження, після збору скарг і анамнезу було виконано ендоскопічне дослідження порожнини носа і носової частини глотки, комп'ютерну томограму порожнини носа і навколоносових пазух, загальноприйняті лабораторні дослідження, а також мікроскопічне дослідження мазка-відбитка з порожнини носа на еозинофіли. Оцінка якості життя проводилася за спеціальним опитувальником Mini Rhinoconjunctivitis Quality of Life Questionnaire (MiniRQLQ).
Результати: Проведені дослідження показали найбільшу ефективність лазерної коагуляції при вазомоторному риніті. Після лазерних операцій відмічене швидке поліпшення якості життя, при цьому не було негативного впливу на слизову оболонку порожнини носа. З огляду на добру переносимість лазерної коагуляції, відсутність необхідності спостереження і догляду за порожниною носа в післяопераційному періоді, можливість амбулаторного виконання, дозволяє рекомендувати даний вид впливу як метод вибору при хірургічному лікуванні хворих вазомоторний риніт. Однак необхідність спеціальної апаратури і
наявність навченого персоналу, що має допуск до роботи з лазерними установками, дещо обмежує широке застосування цього методу. Простота виконання підслизової вазотомії, доступність інструментів для проведення, досить швидке відновлення якості життя ставить її в один ряд за ефективністю з лазерним впливом. Необхідність використання тампонів після операції, перебування в стаціонарі і спостереження за хворими в ранньому післяопераційному періоді знижує якість життя пацієнтів і робить цю операцію суто стаціонарною. Електрокаустика демонструвала в нашому дослідженні найбільш низьку швидкість поліпшення якості життя, ніж при проведенні лазерної коагуляції і підслизової вазотомії. Найбільш повільне і неповне відновлення якості життя при цьому методі лікування підкреслює програшність цього методу з
точки зору якості життя пацієнта.
Висновок. Оцінка віддалених результатів хірургічного лікування за якістю життя і клінічним проявам вазомоторного риніту дозволяє рекомендувати лазерну коагуляцію як найбільш оптимальний метод, що забезпечує тривалий і стійкий ефект при лікуванні хворих на вазомоторний риніт. Альтернативою можна прийняти підслизову вазотомію носових раковин.

Ключові слова

вазомоторний риніт, якість життя, хірургічні методи лікування.


Література

  1. Авляакулов ИР. Оценка качества жизни детей с аллергическим ринитом [диссертация]. Ташкент; 2012. 21 с.
  2. Жолдасбекова АС, Калматаева ЖА. Современные подходы к изучению качества жизни в медицине и кардиологии (литературный обзор). Вестн. Казахского Национального медицинского университета. 2016; (3): 246-51.
  3. Новик АА, Ионова ТИ. Руководство по исследованию качества жизни в медицине. Москва: ЗАО "ОЛМА Медиа Групп"; 2007. 320 с.
  4. Томилова АЮ, Торшхоева РМ, Намазова ЛС, Кузенкова ЛМ. Аллергический ринит у детей: влияет ли терапия на когнитивные функции и качество жизни пациентов? Педиатрическая фармакология. 2008; 5(1): 46-52.
  5. Чучалин АГ. Качество жизни у больных бронхиальной астмой и хронической обструктивной болезнью легких. Москва: Атмосфера; 2004. 253 с.
  6. Juniper EF, Thompson AK, Ferrie PJ, Roberts JN. Development and validation of the mini Rhinoconjunctivitis Quality of Life Questionnaire. Clin Exp Allergy. 2000 Jan;30(1):132-40. 2000; 30: 132-40.
  7. Mah JK, Tough S, Fung T, Douglas-England K, Verhoef M. Adolescent quality of life and satisfaction with care. J Adolesc Health. 2006; 38(5): 607. doi: 10.1016/j.jadohealth.2005.08.004.
 

© 2019, ГО «Українське наукове медичне товариство лікарів-оториноларингологів»